Czym się zajmujemy

  1. Organizowanie rehabilitacji i terapeutyki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej (wyjazdy terapeutyczne, zajęcia edukacyjno-terapeutyczne z dziedziny plastyki, teatru, muzyki   i tańca, konkursy literackie i inne).

  2. Organizowanie i prowadzenie szkoleń i kursów, grup środowiskowego wsparcia oraz warsztatów i zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych.

  3. Organizowanie szkoleń i warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych, opiekunów i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych w celu  podnoszenia umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi i sprawowania nad nimi opieki i udzielania pomocy w procesie ich rehabilitacji.

  4. Aktywizowanie procesu integracji osób niepełnosprawnych w środowisku łódzkim poprzez zwiększenia ich aktywności życiowej i zaradności osobistej oraz niezależności ekonomicznej.

  5. Organizowanie imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych o charakterze integracyjnym, wspierających rozwój umiejętności osób niepełnosprawnych w tych dziedzinach (festyny, spartakiady, przeglądy twórczości, plenery malarskie, wycieczki).

 

Czego dokonaliśmy

    01.10.03  Konkurs na kartkę świąteczną
                W dniu 1.10.03  wraz z Centrum Kultury Młodych, Okręgowym Urzędem Poczty w Łodzi oraz Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych organizowaliśmy konkurs na kartę świąteczną „Boże Narodzenie 2003”.  Na konkurs nadesłano ponad 200 projektów kart pocztowych z Łodzi i z województwa. Kartki wykonano  w różnych technikach (farby plakatowe, akwarele, plastelina na mokro, wyklejanki, hafty i inne). Przyznano 4 nagrody i 5 wyróżnień.
    Kartka, która zajęła I miejsce została wydrukowana w ilości 500 egzemplarzy
    i przeznaczona do sprzedaży na terenie całego województwa. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas zakończenia Festiwalu Sztuk Wszelakich organizowanego w tym roku w Teatrze Muzycznym w dniu 03.11.03 a nagrody wręczała członek naszego Stowarzyszenia Iza Warzecha.

     

    18.10.03   Impreza z cyklu „Niepełnosprawni – sprawni”

    • Kamena i Chopin       

    Impreza była poświęcona pamięci pensjonariuszy V DPS w Łodzi DPS w Ozorkowie. Na spotkanie przybyli pensjonariusze i pracownicy DPS-ów oraz zaproszeni goście łącznie około 60 osób.
    Na program artystyczny imprezy składały się utwory Chopina w wykonaniu Macieja Kamińskiego oraz utwory z tomiku „Lalka i inne opowiadania” przygotowane przez Stanisława Średzińskiego.
    Na zakończenie zaproszono gości na skromny poczęstunek, podczas którego omawiano miejsca przedstawione w opowiadaniach.

        • Choinka dla dzieci z rodzin patologicznych

    Na choinkę przygotowaną przez Izę Warzechę przybyło 30 dzieci z rodzicami lub opiekunami. Na program imprezy składały się:

      • spektakl noworoczny przygotowany przez dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 89.
      • program artystyczny przygotowany przez dzieci z rodzin patologicznych
      • zabawy taneczno-ruchowe i konkursy przygotowane przez członka naszego Stowarzyszenia Beatę Tokarek
      • wspólna zabawa taneczna z nauką tańca,

    Na zakończenie Św. Mikołaj rozdawał dzieciom paczki przekazane przez sponsorów.
    Na imprezie gościli Wojewoda Renata Nowak, Przewodnicząca Klubu PLD Łódź – Bałuty Grażyna Rosińska oraz Dyrektor MOPS Jadwiga Falkowska.

        • Integracyjny Dzień Kobiet

    Wraz z CKM oraz Konception S.A. zorganizowaliśmy imprezą integracyjną dla kobiet z Domów Dziennego Pobytu. Na program imprezy składały się:

      • występ ZPiT „Łódź” i DzZPiT „ Łodeczki”
      • występ kabaretu „Bibabo” w programie „Po co nam te chłopy”
      • konkursy z nagrodami

    Dla 80 pań zorganizowaliśmy poczęstunek i symboliczne kwiaty.

    Na rzecz osób niepełnosprawnych zorganizowaliśmy także dwie imprezy:
    - Integracyjną Spartakiadę Niepełnosprawnych  i „Akcję wczesnoprofilaktyczną dla dzieci słabowidzących”

    I. Wielowymiarowa impreza sportowo–rekreacyjna dla osób niepełnosprawnych

                Unia Europejska od 10 lat kładzie duży nacisk na edukację społeczną oraz poprawę stopnia integracji Osób Niepełnosprawnych.
    My także musimy od najmłodszych lat wprowadzać zasady współżycia Osób Niepełnosprawnych w środowisku osób sprawnych. Szczególnie ważne są imprezy mające na celu rehabilitację psychiczną, osobowościową i twórczą.
    Nasz pomysł na imprezę wielowymiarową to organizacja spartakiady dla osób, które ze względów wynikających z ich utrudnionego kontaktu z otoczeniem wymagają specjalnego wsparcia.
    Program prowadziły osoby zawodowo związane z osobami niepełnosprawnymi kierowane przez członka Stowarzyszenia Izę Warzechę. Ćwiczenia i zawody zostały dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników.

     

     „Spartakiada osób niepełnosprawnych dla wszystkich”
    Zorganizowanie imprez sportowych i rekreacyjnych o charakterze integracyjnym, wspierających rozwój umiejętności osób niepełnosprawnych.
    Wojskowy Obiekt Sportowy przy ul. Źródłowej 52
    Pensjonariusze łódzkich Domów Pomocy Społecznej oraz Szkół i Przedszkoli Specjalnych – 250 osób
    8 MAJA 2004r. w godzinach 10.00 – 15.00
    Do otwarcia Spartakiady zaprosiliśmy Dowódcę Garnizonu
    oraz Panią Dyrektor V DPS-u. 
    Przeprowadziliśmy wiele zabaw i konkurencji sportowych m.in.
    - minihokej, tor przeszkód, przeciąganie liny, łowienie ryb na wędkę, rzutki, rzut piłką lekarską oraz rozgrywki piłki nożnej.
    Za udział w konkurencjach uczestnicy zdobywali słoneczka, na które losowano upominki.
    W przerwach przygrywał zespół „Krim” z ZSS Nr 7 i śpiewała Luiza Gromek.
    Na zakończenie nastąpiło wręczenie pucharu i wylosowanych upominków
    oraz odśpiewanie hymnu spartakiady.

    Ii. Program wczesnoprofilaktyczny dla dzieci słabowidzących: „Jestem Tu”

     
    Mając na względzie obniżający się wiek osób sięgających po substancje psychoaktywne, a w szczególności po alkohol, zobowiązani jesteśmy nie tylko przyjrzeć się temu zjawisku ale także aktywnie mu przeciwdziałać.
    Oprócz wielu propozycji na rzecz zwalczania skutków nadużywania alkoholu, niezbędne są akcje profilaktyczne, również te skierowane do dzieci.
    Wychodzimy z założenia, że prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka jest procesem budującym silne podstawy dla dokonywania właściwych dla jego zdrowia wyborów. Istotne dla osobowości zdolnej oprzeć się uzależnieniom jest poczucie własnej wartości.
    Celem naszego programu jest wsparcie dzieci w ich osobistym rozwoju.
    Szczególny nacisk kładziemy na rozwój umiejętności rozwiązywania problemów, uczestnictwa w grupie oraz postrzegania siebie. Chcemy to uzyskać m.in.
    poprzez takie dawanie uwagi dzieciom, aby czuły się ważne, rozumiane i potrzebne. Dotyczy to zwłaszcza dzieci słabowidzących u których adekwatna samoocena jest ważna.
    Program „Jestem Tu” prowadziły osoby zawodowo związane z pracą z dziećmi
    i młodzieżą. Pomoce dydaktyczne zostały dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci słabowidzących.

    25.11.04 Impreza „Andrzejkowa”
    Impreza dla pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej
    Na program artystyczny składały się występy zespołu tanecznego „Break
    dance”  oraz grupy „Dexter”. Przeprowadziliśmy kilka ciekawych konkursów
    i wręczyliśmy nagrody.

    11-12.12.04 Mistrzostwa Łodzi Osób Niepełnosprawnych

    19.09.05 Integracyjny rajd pieszy „Śladami kropli wody”

    Już po raz ósmy inauguracją sezonu kulturalnego dla osób niepełnosprawnych była impreza plenerowa. Rajd pieszy prowadził do źródeł wody dla naszego miasta. Jak zwykle pojechaliśmy autokarem do Tomaszowa Mazowieckiego. Tam wycieczkę rozpoczęliśmy od rezerwatu przyrody oraz znajdujących się tam Niebieskich Źródeł i „Skansenu rzeki Pilicy”. Uczestnicy zwiedzili także młyn wodny a następnie marszem przez las doszli do tamy  w Borkach. W ośrodku MOSiR uczestnicy wzięli udział w ognisku z piosenkami turystycznymi. Celem imprezy była integracja środowiska osób niepełnosprawnych Domów Pomocy Społecznej i z innych stowarzyszeń działających na rzecz Osób Niepełnosprawnych. W tym roku w śród 80 uczestników byli także wolontariusze.

    18.10 – 13.12 2006 Projekt integracyjny „Mam talent”

    W lipcu 2006 wybrane przez nas osoby – Anna Gajewska i Eliza Felisiak
    (absolwentki Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku: pedagogika w zakresie profilaktyki i animacji społeczno-kulturalnej)– zajęły się opracowaniem koncepcji programu zajęć. W tym samym czasie (II połowa lipca 2006) nastąpiło omówienie spraw organizacyjnych, problematyki poszczególnych spotkań oraz możliwości realizacyjnych. Podjęliśmy rozmowy z Dyrektorem Centrum Kultury Młodych w celu ustalenia warunków wynajmu sal i sprzętu koniecznego do realizacji projektu. Mając wszystkie dane zajęliśmy się przygotowaniem oferty do UMŁ. Na początku września 2006, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu środków zajęliśmy się wyborem i przygotowaniem materiałów dydaktycznych oraz wyborem adresatów programu. W I połowie września 2006 przeprowadziliśmy rozmowy z opiekunami grup dotyczące udziału w programie, dokonując ustalenia terminów spotkań. Do udziału w projekcie zgłosiło się 46 osób wraz z opiekunami – byli to podopieczni Domu Dziecka, licealiści z klas o profilu socjalnym oraz
    młodzież niepełnosprawna - uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
    Do końca września 2006 dokonaliśmy zakupu potrzebnych materiałów dydaktycznych
    i plastycznych potrzebnych do realizacji programu.

     

    06.06.2008 Międzynarodowy Dzień Dziecka - mpreza plenerowana stadionie KS „Metalowiec”

    W dnu 6 czerwca 2008 wspólnie z Radą Osiedla „Chojny Dąbrowa”
    i Centrum Kultury Młodych zorganizowaliśmy imprezę plenerową na stadionie KS Metalowiec. W imprezie wzięło udział ponad 600 dzieci
    z osiedlowych szkół i osiedli. Na program imprezy złożyły się koncerty amatorskich zespołów młodzieżowych, konkursy i zabawy kulturalne oraz zawody sportowe.

    Projekt „Podajmy sobie twórcze dłonie”

    Projekt nasz wygrał w swojej kategorii w konkursie organizowanym przez Prezydenta Miasta Łodzi i uzyskaliśmy dotację Wydziału Kultury.

    Projekt powstał, aby w ciekawej formie przybliżyć uczestnikom dawne
    i współczesne formy artystyczne, które swoje źródło mają w tradycji sztuki ludowej i choć uległy modyfikacjom są aktualne do dziś.
    Spotkania dotyczyły różnorodnej tematyki i pomogły w animowaniu, aktywizowaniu i rehabilitacji artystycznej, ruchowej i mentalnej osób
    z mniejszymi szansami uczestnictwa w kulturze. Projekt polegał na organizacji trzech warsztatów dla 50 osób niepełnosprawnych:
    - warsztaty „Szaleństwo barw na jedwabiu”
    - warsztaty „Gliniane cudeńka”
    - warsztaty „Po nitce do kłębka”
    Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że choć zmieniają się technologie produkcji farb do tkanin, sposoby obróbki gliny, istnieją nowoczesne aranżacje muzyki folklorystycznej, ale źródłem ich jest zawsze nasza tradycyjna twórczość ludowa.
    Najlepsze efekty przynosi bezpośrednie zaangażowanie, działanie, konkretny efekt pracy uczestnika – osoby niepełnosprawnej. Jednocześnie dzięki temu, że był to projekt integracyjny, pomoc i uwaga osób sprawnych biorących udział w przedsięwzięciu dała możliwość wzajemnego poznania problemów życia codziennego oraz dostrzeżenie i pochylenie się nad problemami osób niepełnosprawnych.
    Drugim ale równie ważnym aspektem była integracja sprawnych wolontariuszy (przyszłych pracowników socjalnych) z niepełnosprawnymi
    z którymi tworzyli zespoły i pracowali z nimi podczas wszystkich warsztatów służąc radą i pomocą. Poznali problemy z którymi mogą spotkać się w przyszłej pracy. 


    16.09.08 r  Warsztaty „Szaleństwo barw na jedwabiu”

    Warsztaty malowania na jedwabiu prowadziła Anna Ozga - artysta plastyk, która od 7 lat zajmuje się malowaniem na jedwabiu. Spotkanie rozpoczęła prelekcja podczas, której dowiedzieliśmy się jak powstaje jedwab, jakie są jego rodzaje i co należy robić aby długo nam służył. Obejrzeliśmy wystawę prac artystki, podczas której zwróciliśmy uwagę na różną grubość tkanin i ich przeznaczenia użytkowego. Opowiadając o poszczególnych etapach powstawania prac na jedwabiu artystka „na gorąco” malowała na apaszce. Uczestnicy mogli bezpośrednio podczas pracy poznać po kolei poszczególne etapy tworzenia obrazu na jedwabiu.
    Następnie przystąpiły do pracy zespoły dwuosobowe, wykonując:
    - rysunki na papierze, które potem znalazły się na apaszkach,
    - kontury projektu na jedwabiu przy pomocy specjalnego kleju,
    - wypełnianie zaznaczonych konturów specjalnymi farbami do jedwabiu.

    Projekt „Podajmy sobie twórcze dłonie” – część II
    30.09.2008  Warsztaty „Gliniane cudeńka”
     
    Warsztaty poświęcone były tradycji sztuki ludowej w dwóch dziedzinach – tańca ludowego i sztuki użytkowej.
    W pierwszej części odbyły się warsztaty tańca prowadzone przez Elżbietę Zdziarską. Tancerze prezentowali polkę, krakowiaka i poloneza. Instruktor pokazała stroje do tych tańców, opowiadała o częściach stroju ludowego oraz o szczegółach zdobienia różnych jego elementów. Przepiękne stroje do poloneza z okresu Księstwa Warszawskiego dodały uroku i dostojności tej części pokazu.
    Po obejrzeniu tańców prowadząca zaprosiła chętnych widzów do nauki podstawowych kroków krakowiaka a następnie zatańczenia ich
    z tancerzami.
    Warsztaty garncarskie były prowadzone przez członków rodziny Kopczyńskich z Bolimowa. Podczas prelekcji Doroty Kopczyńskiej dowiedzieliśmy się o 200 letniej historii warsztatu, o tym jak kiedyś a jak dziś wygląda produkcja wyrobów z gliny. Obejrzeliśmy także przygotowaną wystawę doniczek, kubeczków, talerzy i innych przedmiotów użytkowych wykonanych
    w warsztacie w Bolimowie.
    Warsztaty prowadził Paweł Kopczyński, który demonstrował wykonanie świecznika i wazonika na kole garncarskim. Uczestnicy podzieleni na 5 osobowe grupy wykonywali własne wazoniki wg instrukcji prowadzącego.
    Na zakończenie powstała piękna wystawa „glinianych cudeniek” wykonanych przez osoby niepełnosprawne.

    Projekt „Podajmy sobie twórcze dłonie” – część III
    10.10.2008  Warsztaty „Po nitce do kłębka”
     
    Warsztaty tkackie dla dużej grupy osób niepełnosprawnych zorganizowaliśmy w Monicach koło Sieradza. Warsztaty prowadziła twórca ludowy Józefa Hałądaj, która opowiedziała o tradycji produkcji narzut w zagłębiu tkackim w Monicach. Prezentowała także wyroby sztuki ludowej zgromadzone w skansenie (narzuty, pasy, wycinanki). Zajęcia odbywały się przy autentycznym ludowym warsztacie tkackim w jednej z chałup w skansenie w Monicach.
    Kolejny punktem pobytu w skansenie była rozmowa z etnografem Krystyną Brodowską na temat twórczości i twórców ludowych regionu sieradzkiego. Uczestnicy zwiedzili dom Stefana Muchy, w którym każda belka budowlana jest wyrzeźbiona inaczej a płot wokół domu jest przyozdobiony motywami kwiatowymi.
    Na zakończenie pobytu wolontariuszki przygotowały uczestnikom ognisko z kiełbaskami, na którym wręczono pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w projekcie. W powrotnej drodze w autokarze przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o poznanej twórczości ludowej.

    15.10.2008 Integracyjne obchody Dnia Seniora

    Dzień Seniora dla 80 osób zorganizowaliśmy w dniu 15.10.08 wspólnie
    z DPS z ul. Złotniczej. Impreza przeznaczona była dla pensjonariuszy DPS, podopiecznych DDP oraz osób starszych z naszego środowiska. Program artystyczny przygotował kabaret „Rydz” z MOK w Łasku – program nosił tytuł „W Kaczorowie”.
    W czasie krótkiej przerwy kabaretu na zmianę kostiumów został przeprowadzony konkurs z nagrodami. Po zakończeniu części artystycznej zorganizowaliśmy dla seniorów skromny poczęstunek.

    IX Osiedlowy Konkurs Recytatorski

    W konkursie wzięło udział 39 dzieci z pięciu szkół podstawowych i dwóch gimnazjów. Imprezie towarzyszył Osiedlowy Konkurs Plastyczny „Kartka Świąteczna” na który nadesłano 57 prac plastycznych z pięciu szkół podstawowych. Zwycięzcy obu konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Osiedla Chojny – Dąbrowa, a wszyscy uczestnicy otrzymali maskotki.

    Projekt Pucharu Łodzi w Warcabach Aktywnych

    W grudniu 2008 r wzięliśmy udział w konkursie projektów sportowych ogłoszonym przez Wydział Sportu UMŁ i wygraliśmy konkurs na realizację. W projekcie wzięło udział 28 najlepszych zawodników z wielu miast (byli Mistrzowie Polski, uczestnicy Mistrzostw Świata), dla których przygotowaliśmy cenne puchary i nagrody.

    14.03.2012 Puchar Łodzi w warcaby aktywne 64  Łódź 2009

    Od stycznia do kwietnia 2009 r realizowaliśmy wygrany projekt sportowy ogłoszonym przez Wydział Sportu UMŁ . Realizacja turnieju odbyła się 14 marca 2009r.
    W projekcie wzięło udział 28 najlepszych zawodników z wielu miast (byli Mistrzowie Polski, uczestnicy Mistrzostw Świata), dla których przygotowaliśmy cenne puchary i nagrody. Organizacja turnieju została bardzo wysoko oceniona nie tylko przez uczestników, którzy zapowiedzieli między innymi uczestnictwo w następnej edycji w przyszłym roku, ale także przez władze Polskiego Związku Warcabowego.

     

    10/11 i 22.12.2009    „Szkło zaklęte w witraże”

    Od końca października do końca grudnia 2009r zajmowaliśmy się organizacją projektu „Szkło zaklęte w witraże” organizowanym ze środków Miasta Łodzi. Projektem objęte zostały 30 osób z Łodzi, w tym 23 os. niepełnosprawne i 7 sprawnych. Odbyły się dwa spotkania warsztatowe 10 i 11.12.2009r. – każde po 5 godz. oraz spotkanie finałowe 22.12.09r. – 3 godz. Warsztaty prowadziła Kamila Bienia – Borowska, która oprócz przeprowadzenia warsztatów, przygotowała wystawę swoich prac, by pokazać jak wygląda gotowy witraż.

    21.01.2010 - „ Integracyjny Dzień Babci i Dziadka"

    Integracyjna impreza przez organizowana przez sprawne dzieci dla starszych i niepełnosprawnych osób, podopiecznych DPS, podopiecznych z DDP oraz mieszkańców pobliskiego osiedla.
    Występ artystyczny dla Dziadka i Babci prezentowały dzieci  z P.M. nr.90 Potem odbył się konkurs z nagrodami dla babci – zadaniem było zaśpiewanie kołysanki a widzowie (80 osób) oklaskami wybrali najlepsze wykonanie. Kolejny punkt to konkurs dla dziadka – zadaniem było wykonanie przez dziadka procy dla wnuka z otrzymanych materiałów. Publiczność brawami wybrała zwycięzcę, wręczono nagrody. 
    Wspólna zabawa dzieci, osób dorosłych i starszych była doskonałą okazją do integracji środowisk.
    Dzieci bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem brały udział w zabawach, bardzo zainteresowane wystawianym spektaklem teatralnym żywo reagowały na grę aktorską i wydarzenia artystyczne na scenie, wprowadzały radosną atmosferę udzielającą się babciom i dziadkom a wręczanie na zakończenie seniorom lizaków wprowadziło bardzo rodzinną atmosferę.   

    22.03.2010  „Pierwszy dzień wiosny”       

    Spotkaliśmy  się w gronie niepełnosprawnych i ich sprawnych przyjaciół. Program artystyczny został przygotowany przez 3 grupy wiekowe z PM nr 89. Był program o otwarciu sezonu turystycznego, program  mówiący
    o zagrożeniach wynikających z przebywania w lesie, nad wodą itp. Oraz samemu w domu …  Ważnym punktem spotkania było tradycyjne topienie Marzanny w naszej super balii. Wybraliśmy też najfajniejszą kukłę a zwycięska drużyna otrzymała nagrodę w postaci torby rozmaitości.
    Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę „Wiosna cieplejszy wieje wiatr …” Jeden z uczestników zaprezentował swój wiersz poświęcony wiosennej burzy. W imprezie wzięło udział 50 osób (dzieci, młodzieży i dorosłych). Wzięcie udziału w tego typu imprezie daje osobom niepełnosprawnym powód do większej aktywności twórczej (przygotowanie kukły Marzanny). W końcowym efekcie ma to prowadzić do pełnej rehabilitacji psychicznej osobowościowej i twórczej.

    28.04.2010  Integracyjne „Warsztaty decoupage”

    Celem spotkania było zapoznanie młodych osób niepełnosprawnych (20 osób) z modną obecnie techniką zdobienia i postarzania różnych przedmiotów użytecznych. Warsztaty zostały starannie przygotowane przez P. Urszulę Binkowską szefową Stowarzyszenia Koronki i Haftu „Frywolitka” i prowadzone były przez członkinie Stowarzyszenia.
    Panie przygotowały ciekawą wystawę prac a potem szkoliły młodzież
    w wykonywaniu poszczególnych elementów. Uczestnicy wykonywali zdobienia przyniesionych ze sobą pudełek różnego rozmiaru.
    Wspólne uczestnictwo w tego rodzaju zajęciach pozwala uczestnikom na uwolnienie ukrytych  talentów i możliwości pracy twórczej.  
    Warsztaty dostarczyły wiele radości i nowych  wrażeń ich uczestnikom.

    19 – 22.04.2012r. XXX Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych CENTRUM’2012 

    Stowarzyszenie Szansa było w tym roku wspólorganizatorem Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych. Impreza była przedsięwzięciem podsumowującym edukację teatralną młodzieży szkół średnich i twórczą pracę nauczycieli, instruktorów teatralnych oraz uzdolnionej młodzieży. W Konfrontacjach 2012 udział wzięły teatry młodzieżowe z całej Polski i województwa łódzkiego. Młodzi i zdolni aktorzy oceniani byli przez profesjonalne jury, do którego powołaliśmy
    w tym roku  znakomitych aktorów teatralno – filmowych: Gabrielę Muskałę, Wiktora Zborowskiego i Mariusza Witkowskiego oraz  Mariana Glinkowskiego – reżysera teatralnego, Kalinę Jerzykowską – pisarkę i poetkę, Jadwigę Sącińską – teatrologa, Krystynę Weintritt – Dyrektora CKM.
    Festiwalowi towarzyszyły   spotkania  warsztatowe z jurorami, koncerty muzyczne zespołu  Blue Cafe i nominowanej do „Fryderyków 2012” Izy Lach .